Jediný tvor, ktorý pradie

Americká spisovateľka Pam Brownová raz napísala, že by sme nikdy nemali podceňovať pokoj, ktorý nám mačka môže dať, pretože aj keď nemá slová, tak jemnými dotykmi, štuchaním a túlením nám ukáže svoju lásku a pokúsi sa odpútať nás od našich žiaľov. V tejto jednej jednoduchej vete vystihla elegantnú dámu menom mačka. Už len pri pohľade na ňu si ihneď pomyslíme, že je to jeden krásny, inteligentný, očarujúci, upokojujúci, stimulujúci a ľúbezný tvor. A tie jej oči… Tie oči, do ktorých sa dívame nás úplne hypnotizujú. Sú takou malou bránou do iného sveta, kde je ešte všetko nepoznané.
kočka na lovu
MY, ktorí  ich máme v byte, v dome či na záhrade, jednu, dva, či desať vieme, aké vedia byť. Raz sa prídu iba najesť a hneď po zjedení celej misky si poslušne odcupkajú preč. Určite ste zažili situácie, keď ste vy jedli a ona nemala nič. Vtedy sa vie zmeniť na dieťa, ktorému ste nekúpili hračku ,,mimoňa“ v Tescu, pozerá sa na vás pohľadom ako keby chcela povedať: „Ty skuptoš jeden a ja som čo? Vzduch?“ Inokedy sú hravé a vtedy si skutočne dávajte pozor na nábytok, pretože nikdy neviete ktorú časť vášho ťažko zarobeného doplnku do bytu si  vyvolia ako svoje škrabadlo na ostré pazúriky.

Mačky si vedia ľahnúť presne tam, kde si chcete ľahnúť akurát vy, ale nemôžete, pretože je vám až príliš ľúto zobudiť toho krásne spiaceho tvora. A ak si chcete nájsť miesto, kde sa budete cítiť ako v perinke odsuňte z neho vašu mačku. Aj vy ste sa už určite veľakrát v noci zobudili na to, že ona má celú posteľ pre seba, pretože tie svoje labky nasmeruje na štyri svetové strany. Zaručene ste si všimli, že vie byť aj riadne otravná, keď niečo chce. Bude mňaučať, chodiť poza skrine, škrabať vás, brať vám veci a bude aj prítulná, aby dostala čo chce.

A ona vždy dostane to čo chce. Nenechá vás na pokoji ani pri čítaní knihy, keď chce, aby ste ju hladkali a škrabkali za uchom. Bez všetkého sa vyvalí na tú knihu a vám už neostáva nič iné iba si tú knihu proste zatvoriť a maznať sa s ňou. Takisto si aj vyberá čo bude jej mlsný jazýček dnes jesť. Sú dni, keď sa zahrá aj na vegetariánku a zje zeleninovú polievku,  ale sú aj dni, keď ohrnie ten svoj ružový noštek nad chutnou salámkou. A keď nie je doma nič tak si aj lenivo chytí tú myš, z ktorej je už prejedená a uspokojí sa aj s ňou.
kočičí tlapka
Zbožňujeme ich jemný kožúšok, ktorý sem tam masírujeme aj našimi nohami, pretože je to pre naše nohy neskutočné pohladenie. Možno, že ste sa aj niekedy pristihli pri predstave vymeniť ju dnes za svoj vankúš. Len keby ten vankúš stále nedvíhal to svoje chlpaté bruško a neobracal sa z boka na bok nie? Aj s jej chvostom by sme sa radi hrali, ale ona nám to samozrejme nedovolí a znova si elegantne zdvihne svoj zadok, pozrie sa na vás tým pyšným pohľadom a preskočí si na miesto, kde ju nebude nik rušiť. Veď spánok je jej druhé meno a my jej len závidíme a v duchu si vravíme, keby som bol raz mačkou.

A čo povedať na jej pradenie? To je zvuk bohov. Nič nás nevie lepšie upokojiť ako táto hudba, ktorá sa naladí presne tak, aby ste sa vy upokojili. Začne hrať presne vtedy, keď to najviac potrebujeme a cítime sa znovu šťastní. V duchu vieme, že aj ona je spokojná a to nás poteší ešte viac.

Viete, že mačky vám dokážu zlepšiť Váš zdravotný stav? Tak napríklad:
·         Ich pradenie znižuje stres a úzkosť.
·         Upravujú krvný tlak.
·         Pomáhajú pri dýchacích problémoch.
·         Zlepšujú hojenie rán.
·         Spevňujú kosti.
 
Existuje mnoho spôsobov, ktorými nás vedia potešiť, rozčúliť, rozosmiať, rozplakať a upokojiť. Sú to také malé čarodejky, ktoré v nás vedia vykúzliť rôzne pocity a pripútať si nás ešte k viac k sebe. Šťastní ľudia sú tí, ktorí môžu povedať, že majú doma mačku, pretože ona robí domov plným, pokojným a veselým.

Posted in Nezařazené