Večer v znamení spoločenských hier


Kedysi, keď ešte tento svet neovládal žrút času menom internet, a jeho sila sa nevkradla do našich telefónov, počítačov, tabletou, hodiniek, kamier, televízorov, domov, no proste všade a aj tam kde si to vlastne neuvedomujeme, mali sme večeri iba pre seba a pre svoju rodinu. Venovali sme sa svojim záujmom, rozprávali sme sa, robili to čo nás baví. Niekedy, keď napríklad nejde internet, ľudia začnú rozmýšľať, co ideme robiť? A tu prichádza moja odpoveď- spoločenské hry.

hra

            Pre začiatočníkov odporúčam hru s názvom Activity. Je to veľmi zábavná hra, ktorá má už niekoľko variant. V základnej hre máte za úlohu ukázať/ opísať/ nakresliť/ slová na kartičke ktorú si vytiahnete. V ďalších variantoch je napríklad pridané, že môžete použiť na opis slova „zvuk“, alebo plastelínu.

            Pre mierne pokročilých je tu varianta Activity – zlatá edícia. Je náročnejšia v tom, že tu už nie sú slová, ale slovné spojenia, príslovia, porekadlá a rôzne hlášky (kroté v niektorých prípadoch vôbec nebudete poznať).
            Hrou pre anglicky zdatných je Exploding Kittens. Úžasne vtipná kartová hra, kde musíte mať aspoň základy angličtiny, pretože v slovenčine som to nenašla. Úlohou hry je…nevybuchnúť. Každá jedna karta je originál a zabavíte sa už len pri ich čítaní.

            Z trochu iného súdku je hra Ostrov. Je to stolná hra, čiže obsahuje rôzne časti ktoré si treba rozložiť a predstavujú ostrov, žraloky, loďky, veľryby, príšery a panáčikov. Vašou úlohou je zachrániť z potápajúceho sa ostrova čo najviac panáčikov, každý má inú hodnotu a vyhráva ten, kto má najvyšší súčet.
            Hrou pre intelektov je iKNOW. Môžete získať body za to, že odpoviete na otázku z kartičky ktorá obsahuje nápovede, alebo si dobre tipnete či Váš protihráč bude alebo nebude vedieť odpovedať na tú svoju. Je viacero variant- všeobecná, svet, Európa, vynálezy…  

stolní hry

            Ďalšou hrou pre tých, čo radi rozmýšľajú a lúštia krížovky je Scrabble. Na hracom pláne skladáte slová zo siedmych písmen, ktoré máte k dispozícii a ťaháte si ich náhodne z vrecúška. Podľa toho ako šikovne slovo na hrací plán umiestnite, dostanete počet bodov.
            Takže, stačí vypnúť televízor, upratať stôl a môžete ísť na to.