Astronómia

Amatérska astronómia, nazývaná aj astronómia v záhrade, je koníček, ktorého účastníci radi pozerajú na nočnú oblohu (rovnako ako na dnešnej oblohe, na slnečné škvrny, zatmenie a iné predmety.) A veľa predmetov, ktoré sa v nej nachádzajú, teleskopy a ďalekohľady. Zatiaľ čo vedecký výskum nie je ich hlavným cieľom, väčšina amatérskych astronómov prispieva k astronómii monitorovaním hviezd, asteroidov a objavovaním komét. Takéto úsilie je jedným z relatívne málo spôsobov, akým amatéri môžu stále prispieť k vedeckým poznatkom.

dráha

Ďalekohľady
Väčšina amatérskych astronómov si vyberie z troch najbežnejších typov vstupných ďalekohľadov: refraktor, reflektor a katadioptrický ďalekohľad.

astronomie

Refraktorové teleskopy
Refraktorové teleskopy sú typom optického teleskopu, ktorý používa objektív na vytvorenie obrazu (označovaný aj ako dioptrický ďalekohľad). Návrh refraktórneho teleskopu bol pôvodne použitý v špionážnych sklách a astronomických ďalekohľadoch, ale používa sa aj pri dlhých teleobjektívoch. Je to najstarší typ teleskopu a hoci sú dodnes k dispozícii a sú ekonomickou voľbou, sú často slabé na výdrž a sú väčšie ako iné typy ďalekohľadov. Väčšina amatérskych astronómov hľadá väčšiu silu v menšom teleskope.

Reflektorové teleskopy
Reflexný ďalekohľad (nazývaný aj reflektor) je optický teleskop, ktorý používa jednu alebo kombináciu zakrivených zrkadiel, ktoré odrážajú svetlo a vytvárajú obraz. Reflexný ďalekohľad bol vynájdený v 17. storočí ako alternatíva k refraktérnemu ďalekohľadu, ktorý bol v tom čase dizajnom, ktorý trpel vážnou chromatickou aberáciou. Takmer všetky hlavné teleskopy používané v astronomickom výskume sú reflektory. Odrazové teleskopy sa dodávajú v mnohých konštrukčných variantoch a môžu využívať ďalšie optické prvky na zlepšenie kvality obrazu alebo umiestňovanie obrazu do mechanicky výhodnej polohy.

sluneční soustava

Catadioptrické teleskopy
Catadioptrický teleskop je v skutočnosti typom reflektorového teleskopu, ktorý kombinuje špecificky tvarované zrkadlá a šošovky v dizajnoch, ktoré majú všetky sférické povrchy, ktoré sa ľahšie vyrábajú, majú celkovo väčší stupeň opravy chýb než ich všetky objektívové alebo zrkadlové náprotivky, majú široký zorný pohľad, využite sklopenú optickú cestu alebo kombináciu niektorého alebo všetkých týchto atribútov.