Ako efektívne využiť čas strávený na internete

Zatiaľ čo pre väčšinu ľudí nie je reálne snažiť sa vyhnúť internetu úplne, je možné riadiť naše návyky spôsobom, ktorý nám umožňuje efektívnejšie využívať čas strávený online.
Vytvorte si denník aktivity na Internete. Počas jedného týždňa si zapíšte všetko, čo robíte pri používaní internetu. Aké webové stránky navštevujete, koľko času strávite na každej z nich, ako často obnovujete alebo aktualizujete stránky, zakaždým, keď kliknete na vložený odkaz, atď. Uistite sa, že ste zahrnuli čas strávený používaním siete aj na svojom smartfóne alebo inom zariadení pripojenom online.

student.jpg

Identifikujte svoje problémové oblasti. Kontrola nášho e-mailu alebo aktualizácia nášho informačného kanála Twitter každých päť minút je impulzom, ktorý nám bráni sústrediť sa na iné úlohy. Problém je však v tom, že všetky tieto malé prestávky, ktoré nám trvajú nie príliš dlho nám bránia, aby sme znovu zamerali našu pozornosť, tam kde je to podstatne dôležitejšie. Keď sa tieto pauzy navzájom sčítajú, tak človek strávi viac času na Twitteri alebo Facebooku, ako pri svojej pracovnej činnosti. Osobitné návyky sa budú líšiť od človeka k človeku, ale niektoré príklady môžu zahŕňať:
 

  • Kontrolujete svoj e-mail päťdesiatkrát za deň?
  • Možno strávite veľké množstvo času na blogoch alebo webových stránkach celebrít?
  • Možno sa prihlasujete do služby Google Chat alebo Facebook Messenger, kde ste často prerušení priateľmi, ktorí chcú chatovať?
  • Možno zistíte, že po tridsiatich minútach tvrdého sústredenia sa na niečo, dostanete náhle intenzívne "túžby", aby ste zistili, či niekto nový "lajkol" vašu novú fotku na Facebooku?

 
myšlenka.jpg

Obmedzte čas strávený na webových stránkach sociálnych sietí. To je niečo, čo budete chcieť, pretože tieto webové stránky nie sú len čierne diery pre produktivitu, ale aj veľmi návykové. A nič nie je v skutočnosti nikdy tak zaujímavé alebo naplňujúce, ako si myslíme, že by to mohlo byť.Ak musíte navštíviť stránky ako Facebook, Twitter, Pinterest, atď., urobte tak s veľkým vedomím a dajte si prísny časový limit. Je dôležité, aby ste sa skutočne odhlásili a zatvorili tieto webové stránky, namiesto toho, aby ste na nich otvorili novú kartu alebo okno. Čím ľahší je prístup, tým viac je to lákavé.
Pre mnohých ľudí môže byť odnaučenie sa už od existujúcich návykov ťažké. Uvedomte si, že väčšina z týchto zmien bude vyžadovať obmedzenie vecí, ktoré vám prinášajú pohodlie alebo potešenie. Nie je nezvyčajné, že aj keď začneme meniť naše správanie na internete takýmto spôsobom, v dôsledku poklesu svojich online aktivít sa vyskytnú aj mierne abstinenčné príznaky. Majte na pamäti, že toto prechodné nepohodlie je dočasné a že ste na ceste byť šťastnejšou, zdravšou a produktívnejšou osobou.