ŽIVOT S MAČKOU BEZ ZÁPACHU

Toaleta
Nádoba musí byť vhodnej veľkosti, ani primalá a ani priveľká. Taktiež hĺbka nádoby je dôležitá. Ak by boli jej strany privysoké, mohla by mať mačka problém sa do nej dostať, ak prinízke, vrstva podstielky by nebola dostatočne hrubá na prípadné hrabanie. Materiál z čoho je nádoba vyrobená musí byť hlavne ľahko umývateľný, dezinfikovateľný a zdraviu neškodný. Tieto požiadavky spĺňa napríklad plast. Záchodíky z plastu sa dajú kúpiť v rôznych veľkostiach a tvaroch, cenovo sú zo všetkých komerčne vyrábaných toaliet najvýhodnejšie. Provizórne sa tiež môžu použiť rôzne plastové misky a krabice, taktiež staré pekáče môžu dobre poslúžiť. Ak ako záchodík použijete drevené škatule alebo papierové kartóny, nezabudnite chrániť materiál igelitom.

kočka

Krytá toaleta je cenovo drahšia, ale je oveľa praktickejšia. Odpadávajú problémy so zápachom, niektoré typy majú aj karbónové filtre. Podstielka aj pri zahrabávaní ostáva vo vnútri nádoby. Najväčšou výhodou takýchto záchodíkov, ktorú ocenia i mačičky je, že im poskytuje potrebné súkromie. Na trhu je na výber veľké množstvo ich typov a variácií, hranaté obdĺžnikového tvaru i rohové, v rôznej cenovej kategórii. Veľmi praktické sú kombinované toalety, ktoré sa dajú použiť aj ako prepravka.

kočička

Ak mate viac ako jednu mačku, nezabudnite, že počet záchodíkov by mal byť minimálne 1 kus na mačku plus 1. Takže ak máte mačičky dve, mali by ste mať v byte minimálne 3 záchodíky rozmiestnené po celom ploche, umiestnené na tichom a pokojnom mieste, s ľahkým prístupom vo dne i v noci.

Postieľka
Podstielky sú nemenej dôležité. Keďže mačky zvyknú svoje exkrementy v prírode zahrabávať, pri výbere vhodnej podstielky je dobré vybrať takú, ktorá im to umožní vykonávať tuto prirodzenosť naplno.

Najčastejšie podstielky sú bentonitové, menej často sa využívajú silikónové. Najmenej časté sú tie vyrobené z papiera, celulózy alebo piliny, ale asi ich jediná výhoda je, že podstielky z týchto materiálov ako jediné môžeme bez problémov splachovať. Naproti tomu silikónové podstielky sa splachovať nedajú, majú veľa ďalších výhod. Keďže dobré izolujú zápach, absorbujú vlhkosť a nie sú prašné, sú vhodné aj do otvorených toaliet. Moč ostáva uzavretý v silikónových perličkách kým neprasknú, exkrementy treba denne vyberať. Nevýhodou je taktiež vyššia cena a nie všetky mačky ju znesú.

zápach

Jednoznačne najpopulárnejšie podstielky sú bentonitové, vytvorené z prírodného ekologicky nezávadného ílovitého materiálu. Cenovo sú výhodné a na trhu ich je množstvo na výber. Môžu byť super jemné, jemné, hrubé, super hrubé, hrudkujúce alebo nehrudkujúce, podstielky s jemnou vôňou ale i bez. Výber je už len na vás a vašej mačke Takéto podstielky vytvárajú jemné hrudky, ktoré sa veľmi ľahko čistia, tie s vôňou aj príjemné voňajú. Nevýhodou je ich prašnosť a podobne ako pri silikónových podstielkach nemožnosť ich spláchnutia.