Najväčšie, najvyššie, najťažšie… naj zo sveta zvierat

Pokiaľ si myslíte, že najväčším cicavcom na našej planéte je slon mýlite sa. Ak predpokladáte, že najťažšia šelma je lev, alebo tiger ste tiež vedľa. Pár naj z ríše zvierat vám prezradíme teraz.

slon

Najväčší cicavec na planéte
Vráskavec ozrutný žije v moriach a ide pravdepodobne o najväčšie zviera na planéte. Už len jeho jazyk váži viac ako slon, jeho takmer pol tonové srdce prečerpáva osem ton krvi. V cievach tohto tvora by ste mohli pohodlne plávať.
Dorastá do dĺžky 25 až 30 metrov. Doteraz najväčší vráskavec mal viac než 33 metrov. Jeho hmotnosť je od 100 do 170 ton (niekedy aj viac). Napriek svojej veľkosti sa živí drobným planktónom. Za jeden deň ho dokáže skonzumovať cca 4 tony.

lední medvěd

Najväčší suchozemský cicavec
Slon africkýje najväčším žijúcim cicavcom na zemi. Oproti vráskavcovi je však len malým živočíchom na zemi. S dĺžkou 4 až 5 metrov a hmotnosťou 7 až 10 ton ale rozhodne patrí k zvieratám, ktoré svojou mohutnosťou vzbudzujú rešpekt.
Trochu menším príbuzným je slon indický. Hlavným znakom, ako tieto dva druhy odlíšiť je veľkosť uší. Slon africký má väčšie ušnice. Nakoľko žije v oblasti kde prevládajú horúčavy a suchá a nemá často možnosť ochladiť sa krv si chladí v ušiach. Zabraňuje tak prehrievaniu organizmu.

Mäsožravce.
Aj medzi cicavcami, ktorí sa živia mäsom nájdeme pár naj. O prvenstvo sa delia dve šelmy. Jedna je najťažšia, druhá najväčšia.

Najťažšia šelma
Medveď biely– hovorí sa mu aj medveď polárny, či ľadový medveď. Toto zviera môže vážiť takmer 700 kg a dorastá do dĺžky 3 metrov (niekedy aj viac). Živý sa rybami, alebo tuleňmi. Jeho koža je čierna, ale je pokrytá bielou srsťou, takže z nej nie je vidieť ani kúsok. A ak sa vám zdá, že vo vode, kde lovia potravu musí byť zima, nie je to tak. Voda v Arktíde (kde medveď žije) je teplejšia než vzduch.
Ak stretnete túto šelmu zoči – voči neubránite sa mu.

tygr

Najväčšia šelma
Tiger sibírskyje najväčšou šelmou na planéte. Dorastá do dĺžky 3,3 m bez chvosta. Táto šelma útočí len zozadu. Ak sa mu pozeráte do očí svoj útok si tiger takmer vždy rozmyslí. Dokáže v stáde rozoznať choré zviera a pri love sa naň zameria. Zaujímavosťou tejto šelmy je jej rev, ktorý vraj dokáže ochromiť ľudí.