Pred kúpou domu nezabudnite skontrolovať jeho stav

1. Strecha
Prvá vec, ktorú potrebujete vedieť o vašom potenciálnom novom domove, je vek a stav strechy. Maklér by mal byť schopný podať vám bližšie informácie. Vykonajte vizuálnu kontrolu strechy pri chôdzi po dome. Pozrite sa na poškodené alebo chýbajúce šindle, hrdzavé plechy alebo špinu a na iné veci, ktoré vás znepokojujú. Poškodená strecha by mohla vážne narušiť interiér a exteriér vášho domova. Ak máte obavy, nechajte svojho realitného makléra rokovať s majiteľom domu pri vyjednávaní lepšej ponuky.

domek
 
2. Vykurovanie a chladenie
Uistite sa a skontrolujete systém vykurovania a chladenia, či je v dobrom stave. Opýtajte sa na vek systému, zapnite ho a vypnite. Ak je to možné, pozrite sa na potrubie a uistite sa, či filtre pohodlne zapadajú. Nezabudnite sa pozrieť aj vonku. Počúvajte, ako vaše klimatizačné jednotky a vykurovacie telesá znejú, keď sú v prevádzke. Pozrite sa na hrdzu a nečistoty na zariadení. Ak ste s počiatočným vzhľadom spokojní, venujte pozornosť správe o kontrole.

Ak si myslíte, že systém môže potrebovať výmenu, možno by ste mohli majiteľovi domu navrhnúť zníženie predajnej ceny o výšku dodatočných nákladov súvisiacich s kúpou nového zariadenia.

střecha

3. Vodovod
Vo vnútri domu vyhľadajte škvrny na strope. Skontrolujte si v kuchyniach a kúpeľniach umývadlá a otestujte všetky kohútiky a sprchy. To všetko môže naznačovať minulé alebo budúce problémy s nedostatočným odvodom vody, ktoré by mohli viesť k záplave. Vonku hľadajte šikmé plochy vo dvore a stojatú vodu.  Aj keď problémy s vodou už nie sú aktívne, je dobré poznať minulé problémy a to, čo by sa mohlo objaviť v budúcnosti.

4. Pracovné zariadenia a elektrické zásuvky
Nedovoľte, aby kozmetické opravy odvádzali od potenciálnych problémov, najmä v kuchyni. Pozrite sa na všetky zariadenia, aby ste sa uistili, že sú v dobrej kondícii. Zapnite sporák a spustite umývačku riadu. Pozrite si zásuvky vo vašej kuchyni. Tiež preklopte niekoľko ističov. Ak sa jedná o váš nový domov, chcete sa uistiť, že všetko funguje tak, ako by malo.