Tichý zabijak menom internet


V dnešnom svete sa nájde iba zopár ľudí, ktorý žijú bez svojho vlastného pripojenia. Novodobá technológia postúpila totiž veľkým krokom vpred a nám neostávalo nič iné len ísť s dobou. Dnes už existuje veľa spôsobov ako sa pripojiť na internet. Nie je to ako kedysi – byť pripojený na kábli a zavretý doma za stolom pri počítači. Vedci našťastie prišli na lepší spôsob využívania, ktorý ľudia používajú s čoraz väčšou obľubou – bezdrôtové pripojenie alebo inak povedané „Wi-fi“. Od tohto výmyslu onedlho svet ovládli smartfóny, s ktorými žijeme doteraz. Všetci veľmi dobre vieme ovládať tieto šikovné zariadenia umožňujúce naozaj rýchle pripojenie na dotyk. Tieto telefóny teda nielen umožňujú vlastníkovi primárnu funkciu – telefonovať, ale aj rad iných vymožeností, ktoré sa každým pribúdajúcim rokom vylepšujú. Je ale smutné, že mnoho ľudí stráca čas hľadením do mobilu namiesto priamej komunikácie s priateľmi.

klávesnice

V mestách neexistuje reštaurácia, kaviareň alebo obyčajná krčma, kde by táto vymoženosť nebola v dosahu. Internet je teda všade a núti ľudí pripájať sa. Prostredníctvom internetu sú dostupné aplikácie s rôznymi zameraniami, bavia nás, ako aj poskytujú nové informácie zo sveta. Stačí len zopár kliknutí a vieme vyhľadať takmer všetko, čo potrebujeme – čo navariť na obed, aký typ auta je pre nás najvhodnejší, či aké počasie nás zajtra čaká. Internet je aj bude vždy nápomocný, ale pravda je taká, že nás zničí.

Skaza internetom ničí životy hlavne mladým ľuďom, ktorý sú doslova na ňom závislí a nevedia si bez neho predstaviť život. Nepatrí sem len hranie on-line hier, ktorých je mimochodom na internete neúrekom, ale reč je o ľuďoch využívajúcich aplikácie na pridávanie fotiek, komentárov a bohužiaľ komunikujú nepriamo prostredníctvom emailov a správ cez Messenger. Je lákavé komunikovať zadarmo, ale je to zbytočná strata drahocenného času , ktorý sa dá využiť aj lepšie. Prechádzky s priateľmi alebo úprimné rozhovory sa už často nevidia. Dnes sú to len smajlíky a fotky.

selfie

Nie je to len závislosť, v Číne je vyhlásená závislosť na internete za duševnú chorobu, a preto by sme sa mali vyjadriť radšej z očí do očí a nie cez správu. Je nutné zdôrazniť aj fakt, že kontaktovanie cez internet je neosobné a jednotlivec môže mať vyššie ambície rozprávať sa s neznámymi a skončiť ako korisť. Môže si tiež vytvárať fiktívne postavy a vyrovnávať sa takto so svojimi komplexmi. Ďalej je tu aj čoraz známejší elektrosmog. Je to škodlivé elektromagnetické žiarenie, ktoré svojimi účinkami narušuje procesy odohrávajúce sa v mozgu. Existujú prípady, ktoré kvôli internetu zažili viacej ťažkostí než radostí, a preto je vhodnejšie zvoliť si lepšiu alternatívu – zavolať priateľa von a tešiť sa z každodenných maličkostí. Stačí len vypnúť mobil a ponoriť sa do rozhovoru s osobou, ktorú máte pri sebe.