Za zrkadlom dokonalosti

Pohľady na dokonalosť sa veru rôznia. V závislosti od objektu, ktorý z pohľadu dokonalosti skúmame a samozrejme aj od subjektu, ktorý posudzovanie robí.
V technických disciplínach, alebo pri technických výrobkoch je to podstatne jednoduchšie. Ako náhle existujú spôsoby merania parametrov- objektívnosť posudzovanie prirodzene stúpa.

šipky


A tak hľadáme :

  • Dokonalejší obraz na televízore
  • Dokonalejšiu rýchlosť spracovania údajov na počítači
  • Dokonalejší výkon motora
  • Dokonalejšie chladenie pri klimatizácii


Môžem vymenovať vskutku veľa technických produktov, kde isté posúdenie miery dokonalosti možné je. Zaiste ale aj u technických výrobkov sú parametre, ktoré vnímame rýdzo subjektívne.
Nemusí to byť iba dizajn, môžu to byť aj iné technické vlastnosti, ktoré sú pre nás podstatné a pre iného nie. Hľadáme ale dokonalosť.

Dokonalosť hľadáme aj vo vzťahoch, pri výbere priateľov, partnerov. Ani tu ju určite nenájdeme- nemárnime čas. Princ na bielom koni nepríde,priateľ nie je Hačikó, my máme tiež k dokonalosti ďalej ako bližšie.

Nie je ani žiaduce hľadať dokonalosť za každú cenu. Stačia vlastnosti pre nás podstatné, tie ktoré my vynášame na piedestál.
Tak ako nejestvujú univerzálne dokonalé vlastnosti- tak neexistuje ani dokonalá krása. Sú miesta na svete s diametrálne odlišným pohľadom na krásu človeka.
V Indonézii je to krásne dlhý nos a biela pleť, na Zanzibare sú to kypré tvary všetkých ženských častí, niekde je symbolom dokonalej krásy dlhý krk, inde presné miery. V niektorých krajinách sú obrazom dokonalej krásy zápasníci sumo, inde sa pri pohľade na nich odvracajú zraky žien.

umění

Často aj vo vzťahoch za „pozlátkom“ dokonalosti schované naštrbené vzťahy, možno aj domáce násilie. Nič vo vzťahoch jednoducho nebýva také, aké sa môže javiť na prvý letmý pohľad. Iba pozorné oko pozorovateľa a psychológa zároveň vie odhaliť tienisté stránky.