5 efektívnych techník, ako si učivo lepšie zapamätať

Spánok. Ten je najdôležitejší. Po kvalitnom spánku sa tvoj mozog oveľa lepšie adaptuje na prísun nových informácií. Určite si si všimol, že ak si sa v noci vyspal zle, tvoje schopnosti kvalitne sa naučiť sú značne obmedzené.
Preto ti odporúčame minimálne 7 hodín kvalitného spánku. Nenechaj sa pred spánkom rušiť mobilom, notebookom, radšej si prečítaj dobrú knihu a najneskôr o desiatej hodine večer choď spať. Uvidíš, tvoje telo a mozog sa ti na druhý deň odvďačí!

kniha
 
Uč sa vo dvojici. Premýšľal si nad tým, že si s kamarátom alebo spolužiakom sadnete spolu nad učivo? Ak áno, výborne! Nie je nič lepšie, ako sa učiť vo dvojici. Spolu vám to pôjde rýchlejšie a ľahšie. Môžete sa navzájom vyskúšať, opraviť chyby, a navyše budete mať pocit, že v tom nie ste sami. Vrelo túto techniku odporúčame!
 
Rob si prestávky. Medzi učením by si si mal urobiť prestávku v rozpätí 20 minút. Mozog si tak oddýchne a ďalšie informácie príjme ľahšie. Zároveň sa mu doteraz prijaté informácie uložia hlbšie do pamäte. Počas prestávky sa môžeš prejsť, napiť, niečo malé zjesť, ale v žiadnom prípade sa neodporúča internet (hlavne prezeranie sociálnych sietí), televízia a podobne.
 
Používaj farebné perá. Tvoj mozog si tak nové informácie zapamätá rýchlejšie. Používaj ich viac a vyznačuj si najmä dôležité veci. Učivo si môžeš dokonca farebne rozdeliť podľa odsekov, alebo látok učiva. Na písomke alebo skúške si tak hneď vybavíš, že si Pytagorovu vetu mal vyznačenú zelenou!

studenti
 
Vysvetľuj učivo iným. Táto technika sa považuje za najúčinnejšiu. Ak budeš učivo vysvetľovať niekomu inému (kamarátovi, rodičom, sestre, známym), sám si začneš uvedomovať súvislosti. Budeš im to chcieť vysvetliť čo najlepšie a tak, aby tomu pochopili. Tým pádom si sám osvojíš učivo jednoduchou formou a nebudeš sa ho učiť len mechanicky. Bude dôležité, aby si tomu naozaj rozumel a o to v skutočnosti ide!
Veríme, že sme ti aspoň trochu pomohli. Samozrejme, existuje množstvo spôsobov, na internete ich jednoducho nájdeš. Je len na tebe, ktorý ti bude vyhovovať a ktorý si osvojíš.
Určite ale nezabúdaj na jednu vec: aj keď sa ti často nechce, ver, že to, čo sa naučíš, ti už nikto nevezme! A napokon, v budúcnosti sa ti to stokrát vráti. Prajeme veľa šťastia v učení!