Chcete byť úspešný? Čítajte!

Áno. Je všeobecne známe, že spoločnou črtou úspešných ľudí, je ich záľuba k čítaniu. Kedy ste si naposledy vzali do rúk hrubú, voňavú väzbu a pustili sa do čítania? Chápeme, že pri práci a povinnostiach sa môže zdať, že čítaniu neostane ani sekunda nazvyš. No nie je to tak. Stačí ak namiesto svojho poobedňajšieho vysedávania pri televíznom prijímači, oprášite jednu z tých pár kníh, na ktoré Vám na poličke sadá prach. Ak raz naozaj začnete a zapáči sa Vám tento pocit a zároveň dej knihy, budete schopní čítať všade. V hromadnej doprave, pred raňajkami, kdekoľvek počas čakania, pri cvičení (napríklad na stacionárnom bicykli) alebo si zadovážite audioknihu. Týmto sa čítanie stane plnou súčasťou Vášho denného plánu. Ale čo čítať? Poďme sa pozrieť na zoznam troch kníh, ktoré by ste si mali prečítať skôr, než naposledy vydýchnete.

staré knihy

Julian Barnes: Pocit konca
Ako už vyplýva z názvu, nepôjde o nič veselé, no táto kniha Vás poznamená na celý život. V hlavnej úlohe sú totižto pamäť a smrť. Je to istá rekapitulácia nášho života a otázka, či sme naozaj žili tak, ako sme chceli alebo tak, ako si to pamätáme.

Dostojevskij: Zločin a trest
Tento psychologický román známeho ruského autora z roku 1866 sa zaoberá človekom, ktorý spácha dvojitú vraždu. Čitateľ sleduje jeho svedomie, nezmyselnosť činu a rozuzlenie. Preto v tejto knihe nejde ani tak o jej samotný dej, ako o psychický a hlavne morálny kódex hlavného hrdinu.

čtení

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Toto dielo by mal poznať každý z nás a hovorí sa, že si ho človek dokáže prečítať dvakrát a to úplne inak. Ak ste totiž dieťa, väčšinou v tom uvidíte len rozprávkový príbeh. Ak ale dielo čítate ako dospelý, ohromí Vás veľa prirovnaní, metafor a zaujímavých myšlienok do života. Sledujeme v nej príbeh pilota, ktorý stroskotá na Sahare a stretáva samotného Malého princa, z inej planéty.